Ogólnopolski portal dla branży spawalniczej
Strona główna > Wiadomości > Farma wiatrowa Baltic Power jest najbardziej zaawansowanym projektem MEW w Polsce
Kwadrat oferty

Farma wiatrowa Baltic Power jest najbardziej zaawansowanym projektem MEW w Polsce

Artur Baza
Artur Baza
08.12.2023
Źródło: PAP MediaRoom

Już za 2 lata do 1,5 mln gospodarstw domowych w Polsce prąd popłynie z morskiej farmy wiatrowej. Inwestycja, która ma dostarczać 1,2 GW energii ze źródeł odnawialnych, realizowana jest przez spółkę Baltic Power w okolicach Łeby.

  • Obecnie realizowane prace dotyczą części lądowej wchodzącej w skład farmy wiatrowej, a pierwsze elementy konstrukcyjne są już widoczne.
  • Farma wiatrowa Baltic Power to wspólne przedsięwzięcie Grupy ORLEN oraz spółki Northland Power z siedzibą w Kanadzie.
  • Morska farma wiatrowa spółki Baltic Power ma zostać włączona do systemu elektroenergetycznego już w 2026 roku.


Farma wiatrowa w Polsce

Zapisz się na Newsletter. Nowe aktualności i oferty pracy prosto na Twój email.

Odbieraj informacje o aktualnych ofertach pracy, szkoleniach firmach i wydarzeniach z branży. Codzienna dawka informacji prosto na Twój email.

Prace nad budową farmy wiatrowej w toku

Obecnie realizowane prace dotyczą części lądowej wchodzącej w skład farmy wiatrowej, a pierwsze elementy konstrukcyjne są już widoczne. Oprócz lądowej stacji elektrolitycznej za kilka miesięcy rozpoczną się również prace nad instalacją fundamentów pod montaż wiatraków. Piotr Ostrowski, zastępca dyrektora ds. projektów w spółce Baltic Power przekazał, że:

„Jesteśmy już na etapie realizacji projektu. Teraz skupiamy się na prefabrykacji poszczególnych elementów: fundamentów, kabli, turbin. Wszystkie działania nasze i naszych dostawców w projekcie koncentrują się wokół tego, żeby z sukcesem zakończyć etap realizacji i w 2026 r. oddać farmę do eksploatacji”.

Farma wiatrowa Baltic Power to wspólne przedsięwzięcie Grupy ORLEN oraz spółki Northland Power z siedzibą w Kanadzie. Realizowany projekt stanowi obecnie najbardziej zaawansowaną inwestycję w obszarze morskiej energetyki wiatrowej (MEW) w naszym kraju. Jak podkreśla Piotr Ostrowski, na obecnym etapie rozwoju tego sektora kluczowe znaczenie ma wypracowanie odpowiednich rozwiązań prawnych, które usuną bariery, na jakie dziś napotykają podmioty działające w obszarze offshore.

„Szybkie przejście przez cały cykl przygotowań inwestycyjnych - od decyzji o wdrożeniu projektu - było możliwe dzięki temu, że w Polsce zostało przygotowane środowisko regulacyjne, w którym można było rozwijać te projekty. Tymczasem słyszymy wiele komunikatów np. z rynku amerykańskiego, gdzie poszczególne projekty są po prostu stopowane. To niepokojące ze strony łańcucha dostaw” - zaznacza Piotr Ostrowski.

Spółka Baltic Power działa na polskim rynku od 6 lat. Zastępca dyrektora ds. projektów deklaruje, że firma gotowa jest wykorzystać swoje doświadczenia, by pomóc w wypracowywaniu rozwiązań korzystnych dla rozwoju sektora morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.

Morska farma wiatrowa spółki Baltic Power ma zostać włączona do systemu elektroenergetycznego już w 2026 roku. Dzięki temu czysta energia stanie się dostępna dla 1,5 miliona gospodarstw domowych w Polsce.

Prostokąt księgowość