Ogólnopolski portal dla branży spawalniczej
Strona główna > Wiadomości > Rynek o wartości 100 mld dolarów otwarty dla polskich firm
Kwadrat księgowość

Rynek o wartości 100 mld dolarów otwarty dla polskich firm

Anna Musz
Anna Musz
15.11.2023
Źródło: PAP MediaRoom

Międzynarodowy rynek zamówień publicznych wart jest nawet 100 mld dolarów rocznie. Mowa tu o zamówieniach składanych przez wiodące organizacje międzynarodowe, takie jak różne agendy ONZ, a także NATO czy Bank Światowy. Ministerstwo Rozwoju i Technologii wspólnie z PARP chcą zachęcić polskie firmy do wykorzystania tej szansy, a tym samym podjęcia ekspansji na rynki zagraniczne.

  • Idea Rozwoju Twojego Biznesu - pod takim hasłem przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT) wspólnie z Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) organizują cykl webinariów dla przedsiębiorców.
  • Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało dokładne instrukcje dla przedsiębiorców, z których dowiedzą się oni krok po kroku, jak dopełnić formalności związanych z udziałem w przetargach międzynarodowych.
Rynek otwarty dla polskich firm

Zapisz się na Newsletter. Nowe aktualności i oferty pracy prosto na Twój email.

Odbieraj informacje o aktualnych ofertach pracy, szkoleniach firmach i wydarzeniach z branży. Codzienna dawka informacji prosto na Twój email.

Jak zachęcić polskie firmy do udziału w miedzynarodowych przetargach?

Idea Rozwoju Twojego Biznesu - pod takim hasłem przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT) wspólnie z Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) organizują cykl webinariów, dotyczących najważniejszych zagadnień związanych z rozwojem przedsiębiorczości w naszym kraju. Tematem drugiego z tych spotkań stały się perspektywy ekspansji, jakie niesie z sobą rynek międzynarodowych zamówień publicznych. PARP i MiRT chcą, aby na udział w przetargach odważyły się również firmy z sektora MŚP. I - jak przekonuje Artur Dąbkowski, naczelnik Wydziału Międzynarodowych Organizacji i Zamówień Publicznych w MRiT - nie jest to cel nieosiągalny.

„Polskie firmy mogą zwiększyć swoje szanse udziału na rynku międzynarodowych zamówień publicznych. To nie jest takie trudne, jak z pozoru wszystkim się wydaje. Światowe organizacje potrzebują towarów, wyposażenia i usług. To obszary, w których mogą odnaleźć się firmy MŚP” - stwierdził Artur Dąbkowski.

Rynek wart miliardy dolarów

Jest o co walczyć, ponieważ agendy NATO wraz ze skupionymi wokół nich organizacjami przeznaczają rocznie nawet 5,5 mld dolarów na zakupy niezwiązane z dostawami broni. Bank Światowy przeznacza na zamówienia publiczne 22 mld dolarów, natomiast w przypadku ONZ łączny roczny budżet zamówień publicznych sięga aż 30 mld dolarów. Jak wskazuje Paweł Sendorowski, radca prawny z Wielkopolskiej Grupy Prawniczej, szczególnego potencjału rozwoju można upatrywać w obszarach związanych z dostawami dla Ukrainy:

„Polskie firmy sektora MŚP powinny się tym zainteresować, gdyż wiele organizacji międzynarodowych właśnie teraz poszukuje dostawców dla Ukrainy, a kwoty liczone są w miliardach. Przetargi ogłaszane są na dostawy, np. specjalistycznych pojazdów typu karetki czy wozy strażackie, żywności oraz sprzętu IT” - mówił Paweł Sendorowski.

Udział w międzynarodowych przetargach wymaga od przedsiębiorców przeprowadzenia pewnych procedur. Należą do nich m.in.:

  • uzyskanie numeru DUNS (jednostkowy system identyfikacji firm i podmiotów),
  • uzyskanie innych potrzebnych instrumentów,
  • uzyskanie wymaganych certyfikatów,
  • uzyskanie kodów dostępu,
  • przygotowanie dokumentacji.


Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało dokładne instrukcje dla przedsiębiorców, z których dowiedzą się oni krok po kroku, jak dopełnić powyższych formalności. Natomiast webinary z cyklu Idea Rozwoju Twojego Biznesu dostępne są pod adresem: https://www.parp.gov.pl/component/site/site/idearozwojubiznesu#transmisja

Prostokąt księgowość