Międzynarodowy rynek zamówień publicznych wart jest nawet 100 mld dolarów rocznie. Mowa tu o zamówieniach składanych przez wiodące organizacje międzynarodowe, takie jak różne agendy ONZ, a także NATO czy Bank Światowy. Ministerstwo Rozwoju i Technologii wspólnie z PARP chcą zachęcić polskie firmy do wykorzystania tej szansy, a tym samym podjęcia ekspansji na rynki zagraniczne.
Odbieraj informacje o aktualnych ofertach pracy, szkoleniach firmach i wydarzeniach z branży. Codzienna dawka informacji prosto na Twój email.
Idea Rozwoju Twojego Biznesu - pod takim hasłem przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT) wspólnie z Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) organizują cykl webinariów, dotyczących najważniejszych zagadnień związanych z rozwojem przedsiębiorczości w naszym kraju. Tematem drugiego z tych spotkań stały się perspektywy ekspansji, jakie niesie z sobą rynek międzynarodowych zamówień publicznych. PARP i MiRT chcą, aby na udział w przetargach odważyły się również firmy z sektora MŚP. I - jak przekonuje Artur Dąbkowski, naczelnik Wydziału Międzynarodowych Organizacji i Zamówień Publicznych w MRiT - nie jest to cel nieosiągalny.
„Polskie firmy mogą zwiększyć swoje szanse udziału na rynku międzynarodowych zamówień publicznych. To nie jest takie trudne, jak z pozoru wszystkim się wydaje. Światowe organizacje potrzebują towarów, wyposażenia i usług. To obszary, w których mogą odnaleźć się firmy MŚP” - stwierdził Artur Dąbkowski.
Jest o co walczyć, ponieważ agendy NATO wraz ze skupionymi wokół nich organizacjami przeznaczają rocznie nawet 5,5 mld dolarów na zakupy niezwiązane z dostawami broni. Bank Światowy przeznacza na zamówienia publiczne 22 mld dolarów, natomiast w przypadku ONZ łączny roczny budżet zamówień publicznych sięga aż 30 mld dolarów. Jak wskazuje Paweł Sendorowski, radca prawny z Wielkopolskiej Grupy Prawniczej, szczególnego potencjału rozwoju można upatrywać w obszarach związanych z dostawami dla Ukrainy:
„Polskie firmy sektora MŚP powinny się tym zainteresować, gdyż wiele organizacji międzynarodowych właśnie teraz poszukuje dostawców dla Ukrainy, a kwoty liczone są w miliardach. Przetargi ogłaszane są na dostawy, np. specjalistycznych pojazdów typu karetki czy wozy strażackie, żywności oraz sprzętu IT” - mówił Paweł Sendorowski.
Udział w międzynarodowych przetargach wymaga od przedsiębiorców przeprowadzenia pewnych procedur. Należą do nich m.in.:
Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało dokładne instrukcje dla przedsiębiorców, z których dowiedzą się oni krok po kroku, jak dopełnić powyższych formalności. Natomiast webinary z cyklu Idea Rozwoju Twojego Biznesu dostępne są pod adresem: https://www.parp.gov.pl/component/site/site/idearozwojubiznesu#transmisja