Ogólnopolski portal dla branży spawalniczej
Strona główna > Wiadomości > Indonezyjska fabryka SANY z inteligentnymi technologiami produkcyjnymi
Kwadrat wizytówki

Indonezyjska fabryka SANY z inteligentnymi technologiami produkcyjnymi

Anna Musz
Anna Musz
17.08.2022
Źródło: PR Newswire

Nowa fabryka SANY, chińskiego producenta sprzętu ciężkiego, to pierwsza inwestycja tej firmy, skoncentrowana na nowoczesnych, inteligentnych technologiach. Obiekt o powierzchni 10 000 metrów kwadratowych wybudowano za blisko 30 milionów dolarów w Indonezji, a 15 sierpnia z linii produkcyjnej zjechał pierwszy wyprodukowany w nim pojazd - koparka oznaczona jako SY315CKD. Jak podkreśla producent, ma to być produkt wyznaczający nową erę inteligentnej produkcji.

Inteligentne technologie w nowej fabryce SANY

Nowa fabryka SANY, chińskiego producenta sprzętu ciężkiego, to pierwsza inwestycja tej firmy, skoncentrowana na nowoczesnych, inteligentnych technologiach. Obiekt o powierzchni 10 000 metrów kwadratowych wybudowano za blisko 30 milionów dolarów w Indonezji, a 15 sierpnia z linii produkcyjnej zjechał pierwszy wyprodukowany w nim pojazd - koparka oznaczona jako SY315CKD. Jak podkreśla producent, ma to być produkt wyznaczający nową erę inteligentnej produkcji.

  • Indonezyjska fabryka nie jest jedyną zagraniczną inwestycją SANY - oprócz niej bazy produkcyjne funkcjonują m.in. w USA, Niemczech, Indiach i Pakistanie.
  • Ding Shifeng, kierownik projektu, podkreśla, że pod względem automatyzacji oraz cyfryzacji produkcji, SANY wysuwa się na pozycję lidera w branży produkcji maszyn budowlanych w Chinach.
  • SANY Heavy Industry umieszczona została w stworzonym przez MIT Technology Review rankingu „50 najbardziej inteligentnych spółek”.

Maszyny budowlane powstające w inteligentnych fabrykach

Fabryka założona została 70 km od Dżakarty, na terenie Parku Przemysłowego KIM. Szacuje się, że rocznie wyprodukowanych tu zostanie ok. 3000 sztuk maszyn budowlanych. Indonezyjska fabryka nie jest jedyną zagraniczną inwestycją SANY - oprócz niej bazy produkcyjne funkcjonują m.in. w USA, Niemczech, Indiach i Pakistanie - ale w odróżnieniu od nich została nie tylko zbudowana, ale i wyposażona w całości wyłącznie przez SANY, według stworzonych przez markę rozwiązań koncepcyjnych. Obejmują one zarówno projekt fabryki, jak i jej budowę, wyposażenie, a także zarządzanie pracą produkcyjną. Nawet systemy operacyjne stosowane w bazie przemysłowej - w tym IMOM oraz WMS - należą do własności intelektualnej SANY. Jak podkreśla Ding Shifeng, kierownik projektu:

Każdy element danych wykorzystywanych w oprogramowaniu przemysłowych oraz każdą śrubkę w maszynach wyprodukowano zgodnie ze standardami SANY. To pierwsza nasza fabryka w tej branży ze standardem stworzonym w Chinach, a nie tylko etykietą produktu >>wyprodukowano w Chinach<<.

Zapisz się na Newsletter. Nowe aktualności i oferty pracy prosto na Twój email.

Odbieraj informacje o aktualnych ofertach pracy, szkoleniach firmach i wydarzeniach z branży. Codzienna dawka informacji prosto na Twój email.

Wiele fabryk, jedna koncepcja

Charakterystyczną cechą fabryk SANY jest daleko idące ujednolicenie sposobu funkcjonowania fabryk, widoczne nawet w ich wyglądzie. Zarówno wszystkie części linii produkcyjnych, jak i magazyny bazują w znacznym stopniu na rozwiązaniach automatycznych. Fakt ten najlepiej obrazują proporcje zatrudnienia: na 100 pracowników (operatorów) przypada 500 robotów. Łańcuch produkcji tworzy 12 odrębnych, współdziałających sekcji, m.in. montażowa, logistyczna oraz sekcja zamówień.

Ding Shifeng podkreśla, że pod względem automatyzacji oraz cyfryzacji produkcji, SANY wysuwa się na pozycję lidera w branży produkcji maszyn budowlanych.

Ta indonezyjska fabryka, korzystająca z doświadczeń ponad 40 jej konkurentów w Chinach, wdraża najnowsze osiągnięcia naukowo-badawcze. Jest to pierwsza baza produkcyjna ery >>Przemysł 4.0<< znajdująca się poza Chinami. Współczynnik pracy robotów do ludzi wynoszący 5:1 oraz całkowity poziom produktywności na poziomie 1,62 miliona USD sprawia, że SANY jest najbardziej technologicznie zaawansowaną fabryką zasługującą na miano najbardziej inteligentnej - zwraca uwagę kierownik projektu.

Miejsce na liście najbardziej inteligentnych spółek w rankingu MIT

Produkty nowej, indonezyjskiej fabryki SANY przeznaczone są głównie na rynki Azji Południowo-Wschodniej, ale działalność marki zauważana jest również na świecie. SANY Heavy Industry umieszczona została w stworzonym przez MIT Technology Review rankingu „50 najbardziej inteligentnych spółek”.

Ding Shifeng zapowiada już plany budowy kolejnych dziesięciu fabryk SANY. Wśród deklaracji pojawia się także utworzenie przy indonezyjskiej bazie produkcyjnej ośrodka szkoleniowego dla 600 lokalnych stażystów.

Prostokąt oferty