Ogólnopolski portal dla branży spawalniczej
Strona główna > Wiadomości > KGHM Polska Miedź SA we współpracy z SN Nuclearelectrica chce rozwijać SMR
Kwadrat księgowość

KGHM Polska Miedź SA we współpracy z SN Nuclearelectrica chce rozwijać SMR

Anna Musz
Anna Musz
17.09.2022
Źródło: KGHM

Polska i Rumunia to dwa pierwsze kraje, które nawiązały współpracę w celu zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego dzięki zastosowaniu małych reaktorów jądrowych SMR. Niewiążące memorandum o współpracy (MOU) w tej sprawie podpisały KGHM Polska Miedź SA oraz rumuńska spółka energetyczna SN Nuclearelectrica SA. Podpisanie deklaracji ogłoszone zostało 6 września podczas trwającego właśnie Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

Polska i Rumunia współpracują przy SMR, fot.: KGHM
fot.: KGHM

Polska i Rumunia to dwa pierwsze kraje, które nawiązały współpracę w celu zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego dzięki zastosowaniu małych reaktorów jądrowych SMR. Niewiążące memorandum o współpracy (MOU) w tej sprawie podpisały KGHM Polska Miedź SA oraz rumuńska spółka energetyczna SN Nuclearelectrica SA. Podpisanie deklaracji ogłoszone zostało 6 września podczas trwającego właśnie Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

  • Memorandum dotyczy 36-miesięcznej wymiany doświadczeń i know-how pomiędzy KGHM Polska Miedź SA, a SN Nuclearelectrica SA.
  • W ramach współpracy z NuScale Rumunia pozyskać ma 6 modułów jądrowych - każdy o mocy zainstalowanej 77 MWe, łącznie 462 MWe.
  • Natomiast KGHM zakłada, że dzięki współpracy z rumuńską spółką możliwe będzie wdrożenie małych reaktorów jądrowych w Polsce przed 2030 rokiem.

Temat małych reaktorów modułowych coraz częściej pojawia się na łamach mediów. To innowacyjna i jedna z najbardziej zaawansowanych technologii w branży energetyki jądrowej - przystępne cenowo, stabilne i bezpieczne źródło czystej energii. Polska i Rumunia upatrują w nim szansę na uzyskanie niezależności energetycznej oraz szansę na łatwiejszą realizację procesów transformacji energetycznej.

Memorandum dotyczy 36-miesięcznej wymiany doświadczeń i know-how pomiędzy KGHM Polska Miedź SA, a SN Nuclearelectrica SA. Zakres projektu obejmuje zarówno kwestie techniczne, jak i pozostałe aspekty (finansowe, prawne oraz ekonomiczne) istotne dla prac nad małymi reaktorami modułowymi - oraz kompleksowy proces, począwszy od wyboru lokalizacji elektrowni, po jej wygaszenie.

W ramach współpracy z NuScale Rumunia pozyskać ma 6 modułów jądrowych - każdy o mocy zainstalowanej 77 MWe, łącznie 462 MWe. Projekt będzie wiązał się z utworzeniem nowych miejsc pracy (193 miejsca w zakładzie, 1500 - w budownictwie, 2300 - w branży produkcyjnej). W założeniu SMR pozwoli na ograniczenie emisji CO2 do atmosfery o 4 miliony ton rocznie.

Natomiast KGHM zakłada, że dzięki współpracy z rumuńską spółką możliwe będzie wdrożenie małych reaktorów jądrowych w Polsce przed 2030 rokiem. W pierwszej kolejności pozyskana z nich energia zasili zakłady produkcyjne KGHM, a miedziowa spółka już teraz złożyła wniosek do Państwowej Agencji Atomistyki o ocenę technologii i przygotowania studium lokalizacyjnego. Na potrzeby szkolenia operatorów i specjalistów energetyki jądrowej utworzony ma zostać również Symulator Sterowni SMR (Centrum Edukacji - Centrum E2).

Zapisz się na Newsletter. Nowe aktualności i oferty pracy prosto na Twój email.

Odbieraj informacje o aktualnych ofertach pracy, szkoleniach firmach i wydarzeniach z branży. Codzienna dawka informacji prosto na Twój email.

Marcin Chludziński, prezes zarządu KGHM Polska Miedź SA. tak skomentował podpisanie memorandum:

Dla KGHM energia jądrowa to niezależność energetyczna i niższe koszty. Inwestycja w SMR jest priorytetem, pozwoli nam również utrzymać konkurencyjną przewagę biznesową w skali globalnej. Wprowadzenie innowacyjnej technologii energetyki jądrowej, opartej na małych modułach, to przełom w polskiej gospodarce. Współpraca z doświadczonym partnerem z Rumunii to istotne wsparcie tego przedsięwzięcia.

Natomiast Cosmin Ghita, dyrektor generalny, SN Nuclearelectrica SA. powiedział:

Międzynarodowe zainteresowanie rozwojem małych reaktorów modułowych jest wprost proporcjonalne do zainteresowania państw zapewnieniem bezpieczeństwa energetycznego i osiągnięcia celów dekarbonizacji, biorąc pod uwagę innowacyjne cechy tej technologii: modułowość i elastyczność, mające bezpośredni wpływ na niższe koszty i krótszy czas opracowania projektu. Rumunia, z ponad 25-letnim doświadczeniem w bezpiecznej eksploatacji własnej elektrowni jądrowej, jest pierwszym krajem europejskim, który zainicjował rozwój projektu NuScale SMR, jedynej technologii SMR certyfikowanej na poziomie międzynarodowym. Cieszymy się, że możemy współpracować i dzielić się naszymi doświadczeniami i konkluzjami oraz wspierać KGHM w pierwszych krokach we wdrażaniu bezpiecznej, czystej i innowacyjnej technologii.

Informacje na temat sygnatariuszy memorandum:

SN Nuclearelectrica SA

SN „Nuclearelectrica” SA jest rumuńską państwową spółką z sektora energetycznego, cieplnego oraz atomowego. Oddział CNE Cernavoda obsługuje bloki 1 i 2 elektrowni jądrowej w Cernavoda, a oddział FCN Pitesti jest elektrownią jądrową.

KGHM Polska Miedź SA

KGHM to polska spółka znana na arenie międzynarodowej. Zajmuje się wydobyciem i przetwórstwem m.in. miedzi z największych w Europie złóż tego surowca zlokalizowanych w południowo-zachodniej części Polski.

Prostokąt księgowość