Ogólnopolski portal dla branży spawalniczej
Strona główna > Wiadomości > Kolejne dwa obiekty na śląskim Szlaku Zabytków Techniki
Kwadrat wizytówki

Kolejne dwa obiekty na śląskim Szlaku Zabytków Techniki

Anna Musz
Anna Musz
18.01.2023

Do śląskiego Szlaku Zabytków Techniki dołączyły Muzeum Hutnictwa w Chorzowie oraz Stacja Biblioteka w Rudzie Śląskiej-Chebziu - poinformował samorząd województwa. Obie placówki, podobnie jak wiele innych obiektów wchodzących w skład szlaku, zyskało nowe życie dzięki środkom z Unii Europejskiej.

Do śląskiego Szlaku Zabytków Techniki dołączyły Muzeum Hutnictwa w Chorzowie oraz Stacja Biblioteka w Rudzie Śląskiej-Chebziu - poinformował samorząd województwa. Obie placówki, podobnie jak wiele innych obiektów wchodzących w skład szlaku, zyskało nowe życie dzięki środkom z Unii Europejskiej.

  • ostatnich latach władze miasta Ruda Śląska przejęły teren dworca od Polskich Kolei Państwowych, a dzięki środkom pozyskanym m. in. z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego zmodernizowały go i dały mu drugie życie (...) - mówi Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.
  • Także dzięki wsparciu funduszy unijnych w obiektach dawnej elektrowni Huty Królewskiej 27 listopada 2021 r. rozpoczęło działalność Muzeum Hutnictwa.
  • Na powstały w 2006 r. Szlak Zabytków Techniki składają się obiekty dziedzictwa przemysłowego Śląska, połączone w jedną regionalną sieć współpracy.
  • Od 1 stycznia 2023 r. szlak tworzyć będą aż 42 obiekty.

Dworzec w Rudzie Śląskiej-Chebziu, na którym zlokalizowana jest Stacja Biblioteka należał do Szlaku Zabytków Techniki od samego początku jego funkcjonowania tj. od 2006 r., jednak ze względu na zły stan techniczny i brak oferty kulturalno-turystycznej został w 2010 r. skreślony z listy obiektów należących do tej sieci.

„W ostatnich latach władze miasta Ruda Śląska przejęły teren dworca od Polskich Kolei Państwowych, a dzięki środkom pozyskanym m. in. z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego zmodernizowały go i dały mu drugie życie powołując na jego terenie +Stację Biblioteka+ dzięki czemu zrewitalizowany dworzec kolejowy służy obecnie mieszkańcom Chebzia jako wypożyczalnia książek oraz miejsce organizacji wydarzeń kulturalnych” – mówi Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.

Także dzięki wsparciu funduszy unijnych w obiektach dawnej elektrowni Huty Królewskiej 27 listopada 2021 r. rozpoczęło działalność Muzeum Hutnictwa. Wielkie piece, walcarka, prasa i prostownica do szyn kolejowych to tylko część urządzeń, którą każdy może zobaczyć w ożywionym na nowo obiekcie w Chorzowie. Muzeum Hutnictwa w Chorzowie jest samorządową instytucją kultury Miasta Chorzów.

Zapisz się na Newsletter. Nowe aktualności i oferty pracy prosto na Twój email.

Odbieraj informacje o aktualnych ofertach pracy, szkoleniach firmach i wydarzeniach z branży. Codzienna dawka informacji prosto na Twój email.

„Cieszę się, że kolejny chorzowski zabytek techniki należy do tej najbardziej interesującej trasy turystyki industrialnej w Polsce, tym bardziej, że to jedyne na Szlaku, a także w Polsce muzeum dedykowane bogatej historii hutnictwa żelaza i stali, tak istotnej dla naszego regionu” - mówi Jakub Chełstowski.

Na powstały w 2006 r. Szlak Zabytków Techniki składają się obiekty dziedzictwa przemysłowego Śląska, połączone w jedną regionalną sieć współpracy. Dzięki inicjatywie podjętej przez województwo śląskie stworzono szlak turystyczno-kulturowy będący nie tylko narzędziem promocji, ale także elementem świadomego zarządzania walorami rozwojowymi regionu.

Od początku funkcjonowania Szlak Zabytków Techniki składał się z 29 obiektów. W ciągu 16 lat do sieci dołączyło 17 obiektów, a sześć zostało wykluczonych. Od 1 stycznia 2023 r. liczba ta znowu wzrosła i szlak tworzyć będą aż 42 obiekty.

Prostokąt oferty