Ogólnopolski portal dla branży spawalniczej
Strona główna > Wiadomości > Przedsiębiorcy z sektora MMŚP w lepszych nastrojach niż rok temu [raport Banku Pekao]
Kwadrat księgowość

Przedsiębiorcy z sektora MMŚP w lepszych nastrojach niż rok temu [raport Banku Pekao]

Anna Musz
Anna Musz
17.08.2022
Źródło: PAP MediaRoom

Bank Pekao już po raz 12. opublikował roczny raport na temat sytuacji mikro, małych i średnich przedsiębiorstw (MMŚP) - tym razem za lata 2021-2022. Wnioski są zaskakujące: mimo pandemicznego spowolnienia i trudności, z jakimi firmy musiały mierzyć się w dobie koronawirusa, przedsiębiorcy patrzą w przyszłość z lekkim optymizmem.

Ukazał się roczny raport Banku Pekao na temat przedsiębiorstw, fot.: PAP/M.Kmieciński (1)
fot.: PAP/M.Kmieciński (1)

Bank Pekao już po raz 12. opublikował roczny raport na temat sytuacji mikro, małych i średnich przedsiębiorstw (MMŚP) - tym razem za lata 2021-2022. Wnioski są zaskakujące: mimo pandemicznego spowolnienia i trudności, z jakimi firmy musiały mierzyć się w dobie koronawirusa, przedsiębiorcy patrzą w przyszłość z lekkim optymizmem.

  • W raporcie zebrano wnioski z badań przeprowadzonych wśród 6900 przedsiębiorców, którzy zgodzili się odpowiedzieć na 49 pytań podzielonych na osiem obszarów.
  • Spojrzenie na wyniki raportu przez pryzmat branż pokazują, że największy optymizm dotyczy branży budowlanej oraz produkcyjnej, a najmniejszy - handlowej.
  • Do kluczowych problemów polskich firm z sektora MMŚP należą przede wszystkim wysokie podatki oraz koszty pracy, obciążenia biurokratyczne, a w ostatnim czasie - także wzrost cen paliw i energii.
  • Kryzys powinien sprzyjać temu, żeby polskie firmy zwiększyły zakres automatyzacji i robotyzacji, aby produkowały i dostarczały produkty oraz usługi wysokiej jakości - wskazuje Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.

W raporcie znalazła się analiza takich zagadnień, jak ogólne nastroje w gospodarce, nastroje przedsiębiorców z sektora MMŚP, perspektywy zatrudnienia, czy też możliwości inwestowania i warunki do wdrażania innowacji. Zebrano w nim wnioski z badań przeprowadzonych wśród 6900 przedsiębiorców, którzy zgodzili się odpowiedzieć na 49 pytań podzielonych na osiem obszarów.

Narzędziem służącym do mierzenia nastrojów właścicieli firm jest Ogólny Wskaźnik Koniunktury (OWK). W 2020 roku wynosił on 91,4 pkt. i - co ciekawe - od tamtej pory wzrósł do 93,9 pkt. (choć nadal odbiega od rekordowego roku 2019, w którym sięgnął 102 pkt.). Najwyższą wartość OWK odnotowano w sektorze średnich firm - zatrudniających 50 - 249 pracowników - a najniższą w sektorze mikroprzedsiębiorców - zatrudniających do 10 osób. 70% badanych przedsiębiorców z sektora MMŚP pozytywnie ocenia swoje zmagania z pandemią i ograniczeniami w czasie lockdownów, a także docenia programy pomocowe z nimi związane.

Spojrzenie na wyniki raportu przez pryzmat branż pokazują, że największy optymizm dotyczy branży budowlanej oraz produkcyjnej, a najmniejszy - handlowej. Pod względem geograficznym natomiast największy wzrost OWK zanotowano w woj. lubuskim (+4,61 pkt.) i warmińsko-mazurskim (+4,30 pkt.), na kolejnych miejscach uplasowały się województwa podlaskie (+3,75 pkt.) oraz wielkopolskie (+3,45 pkt.).

Zapisz się na Newsletter. Nowe aktualności i oferty pracy prosto na Twój email.

Odbieraj informacje o aktualnych ofertach pracy, szkoleniach firmach i wydarzeniach z branży. Codzienna dawka informacji prosto na Twój email.

Dominika Byrska, dyrektor Biura Produktów i Procesów Kredytowych w Banku Pekao S.A., zwraca również uwagę na fakt, że im zakres działania firmy jest szerszy, ukierunkowany na eksport, tym lepszy wskaźnik. Również przedsiębiorstwa działające krótko wykazują się wyższym poziomem optymizmu.

Ekspertka wskazuje ponadto, że z raportu wynika, iż polska gospodarka stara się być gospodarką innowacyjną. Polscy przedsiębiorcy walczą o przetrwanie, o utrzymanie zatrudnienia i o to, aby innowacje wspierały ich dalszy rozwój, osiąganie nowych rynków zbytu, zdobywanie tego, co będzie dla nich stanowiło przewagę konkurencyjną.

Opracowanie przygotowane przez Bank Pekao pozwala również na identyfikację kluczowych problemów, z jakimi borykają się przedsiębiorcy. Należą do nich przede wszystkim wysokie podatki oraz koszty pracy, obciążenia biurokratyczne, a w ostatnim czasie - także wzrost cen paliw i energii. Mimo faktu, że zaledwie 34% właścicieli firm z sektora MMŚP jest zainteresowanych inwestowaniem, a planowane przez nich średnie nakłady inwestycyjne wynoszą ok. 69 tys. zł, to eksperci wciąż obserwują zainteresowanie kredytem technologicznym na innowacje. Jak wskazuje Arkadiusz Lewicki, dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego ds. Instrumentów Finansowych UE:

Polscy przedsiębiorcy mogą liczyć na ponad 220 mld zł z nowych programów unijnych. To przede wszystkim program na rzecz nowoczesnej gospodarki, ale także 16 regionalnych programów operacyjnych, programów operujących funduszami europejskimi.

Natomiast Ernest Pytlarczyk, główny ekonomista Banku Pekao zwraca uwagę na niewielkie uzależnienie polskiej gospodarki od gazu: Poruszamy się w sferze paniki podsycanej medialnie, ale patrząc na twarde dane nie widzimy tego dramatu. Opłacalność produkcji jest możliwa, ponieważ gazochłonność polskiej gospodarki jest najniższa w Europie.

Wnioski z raportu pokazują istotny wycinek polskiej gospodarki, ponieważ - jak wskazuje Magdalena Zmitrowicz, wiceprezes zarządu Banku Pekao S.A. - sektor MMŚP odpowiada za zatrudnienie 68% pracowników w naszym kraju, a należący do niego przedsiębiorcy generują 33 proc. PKB oraz 55 proc. wartości dodanej.

Warto przytoczyć również opinię Krzysztofa Pietraszkiewicza, prezesa Związku Banków Polskich, który w obliczu obecnych trudności wywołanych przez wojnę na Ukrainie i przekładających się na sytuację europejskiej i światowej gospodarki, zwraca uwagę na konieczność zarówno ograniczenia inflacji oraz obniżenia stóp procentowych, jak i potrzebę modernizowania przedsiębiorstw (w tym przy pomocy instrumentów i produktów oferowanych przez banki):

Kryzys powinien sprzyjać temu, żeby polskie firmy zwiększyły zakres automatyzacji i robotyzacji, aby produkowały i dostarczały produkty oraz usługi wysokiej jakości. Żeby były zdolne konkurować na rynku krajowym, ale także na rynku europejskim – zaznacza Krzysztof Pietraszkiewicz.

Prostokąt księgowość